Fact Sheet
 
Earning MoneySaving Money is EasySmart SpendingBorrowing BucksFun & GamesWhat is a Credit Union Home Page
 

Let's Practice Shopping

Libby wants to buy the ingredients to make ice cream sundaes for her family. The ice cream costs $9, chocolate syrup costs $3, whipped cream costs $2, sprinkles cost $2.50, and cherries cost $3.25. How much money will Libby spend buying ingredients?

Click here for the answer.

Sebastian has a lot of quarters and wants to buy a Spiderman shirt for $11. How many quarters must he spend to buy the shirt?

Click here for the answer.

Ali has $32 to spend on a new Lego set. In the store, there is a pirate set for $7, a castle set for $14, and a space ship set for $21. Can he afford to buy all three Lego sets? Which sets can he afford to buy?

Click here for the answer.

Privacy & Internet Security Resources for Parents & Teachers About This Site